Extranjeros no residentes en España miembros de Consejos de Administración han de tener NIE

Volem reescollir a un membre del Consell d’Administració que es estranger no resident a Espanya, ¿hem sentit a dir, que ara ha de tenir Número d’Identificació d’Estrangers (NIE)?

Efectivament; en el BOE del passat divendres 28 de setembre, es va publicar una Resolució de la Direcció General dels Registres i el Notariat (D.G.R.N.) de 16 de juliol, en que es reafirma aquests fet.

Segons el text de les normes aplicables i de la interpretació que se’n havia fet fins ara, per a identificar a persones estrangeres a efectes del Registre Mercantil, s’havia d’informar alternativament del número de N.I.E., del número del passaport, del de la targeta de residencia, o bé del de qualsevol altre document d’identificació. Tanmateix, s’havia de consignar el número del N.I.E. quan es tractés de persones que haguessin de tenir-lo, de conformitat a la normativa tributaria, i pel que fa a aquesta norma, la Llei General Tributaria (LGT) enlloc establia, ni estableix directament que els membres d’un Consell d’Administració siguin obligats tributaris, per tant, es concloïa que per aquests supòsit concret, no calia estar provist del document de referència.

En aquestes resolucions, la Direcció General s’empara en el fet que l’Article 41 de la LGT, estableix que els Administradors son en determinats casos, responsables subsidiaris de les infraccions tributaries comeses per la societat, per entendre que també poden acabar sent obligats tributaris; conseqüentment conclouen que per a la renovació o nomenament d’una persona estrangera en el càrrec de membre d’un Consell d’Administració (o en el càrrec d’administrador en qualsevol de les seves modalitats), cal estar en disposició del N.I.E.

La qüestió que pot semblar menor, deixa de ser-ho si ens plantegem un supòsit (habitual en la pràctica) en que el venciment del càrrec de l’administrador, es solapa amb la necessitat de l’empresa de firmar una operació que requereix per exemple d’una escriptura pública. Si aquests administrador no es troba al país, la tramitació i obtenció del tant citat N.I.E., pot suposar una desafortunada demora. 

Volem reescollir a un membre del Consell d’Administració que es estranger no resident a Espanya, ¿hem sentit a dir, que ara ha de tenir Número d’Identificació d’Estrangers (NIE)?

Efectivament; en el BOE del passat divendres 28 de setembre, es va publicar una Resolució de la Direcció General dels Registres i el Notariat (D.G.R.N.) de 16 de juliol, en que es reafirma aquests fet.

Segons el text de les normes aplicables i de la interpretació que se’n havia fet fins ara, per a identificar a persones estrangeres a efectes del Registre Mercantil, s’havia d’informar alternativament del número de N.I.E., del número del passaport, del de la targeta de residencia, o bé del de qualsevol altre document d’identificació. Tanmateix, s’havia de consignar el número del N.I.E. quan es tractés de persones que haguessin de tenir-lo, de conformitat a la normativa tributaria, i pel que fa a aquesta norma, la Llei General Tributaria (LGT) enlloc establia, ni estableix directament que els membres d’un Consell d’Administració siguin obligats tributaris, per tant, es concloïa que per aquests supòsit concret, no calia estar provist del document de referència.

En aquestes resolucions, la Direcció General s’empara en el fet que l’Article 41 de la LGT, estableix que els Administradors son en determinats casos, responsables subsidiaris de les infraccions tributaries comeses per la societat, per entendre que també poden acabar sent obligats tributaris; conseqüentment conclouen que per a la renovació o nomenament d’una persona estrangera en el càrrec de membre d’un Consell d’Administració (o en el càrrec d’administrador en qualsevol de les seves modalitats), cal estar en disposició del N.I.E.

La qüestió que pot semblar menor, deixa de ser-ho si ens plantegem un supòsit (habitual en la pràctica) en que el venciment del càrrec de l’administrador, es solapa amb la necessitat de l’empresa de firmar una operació que requereix per exemple d’una escriptura pública. Si aquests administrador no es troba al país, la tramitació i obtenció del tant citat N.I.E., pot suposar una desafortunada demora. 



Dejar un comentario "El nombre que nos facilite aparecerá publicado junto a su comentario"

Suscríbete a nuestra newsletter

Información básica sobre Protección de datos
Responsable: JDA Expert LegalTax, S.L.P.; Finalidad: El envío de comunicaciones comerciales; Derechos: Tiene derecho a acceder, rectificar y suprimir los datos, así como otros derechos, como se explica en la información adicional; Información adicional: Puede consultar la información adicional y detallada sobre Protección de Datos en nuestra página web: https://www.jda.es/protecciondatos/contactos/.